امروز دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
آخرین خبرها
خانه / اخبار / مصاحبه|رویوران: آمریکا در حال تغییر دادن محیط منطقه‌ای اسرائیل است/ توافق عادی سازی فلسطینی‌ها را متحدتر کرد

مصاحبه|رویوران: آمریکا در حال تغییر دادن محیط منطقه‌ای اسرائیل است/ توافق عادی سازی فلسطینی‌ها را متحدتر کرد

” حسین رویوران ” در گفت‌وگو باخبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم درباره چرایی کلید خوردن عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی منطقه گفت: علت اصلی آشکارسازی روابط ابوظبی و منامه با تل آویو ، نیاز انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا  و نیاز داخلی نخست وزیر رژیم صهیونیستی است. ترامپ در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهرری آمریکا بسیار عقب است . نتانیاهو نیز بیش از دو ماه است که در داخل سرزمین‌های اشغالی  با اعتراضات گسترده‌ای روبروست .

ترامپ می خواهد بگوید، دستاوردهای خارجی در سیاست‌های آمریکا در منطقه غرب آسیا دارد. نتانیاهو هم می‌خواهد به صهیونیست‌ها بگوید که من دارم محیط امن تری برای شما ایجاد می‌کنم لذا دست از اعتراض بکشید. این مسائل وجود دارد.

این کارشناس ارشد تحولات غرب اسیا تصریح کرد: مسئله مهم‌تری که در اینجا وجود دارد، این  است که آمریکا در رقابت‌های جهانی از طرف چین احساس نگرانی می‌کند چرا که این کشور به سرعت در حال رشد است و آمریکا با یک رکود دو رقمی روبرو شده‌ است. به همین دلیل، واشنگتن می‌خواهد بر روی چین متمرکز شود و اولویت خود را مقابله با این کشور قرار دهد لذا کاخ سفید می‌خواهد رژیم صهیونیستی روی پای خودش بایستد و نیازی به حمایت آمریکا نداشته باشد. به همین دلیل،  محیط منطقه‌ایی این رژیم را به گونه‌ای دارد تغییرمی‌دهد و در سطح منطقه  به رژِیم صهیونیستی عمق جبهه می‌دهد  بلکه راحت تر بتواند به سمت اولویت اولش یعنی تقابل با چین برود.

 وی درباره چشم انداز توازن قوا در غرب آسیا گفت: جبهه مقاومت یک معادله بازدارندگی با رژیم صهیونیستی ایجاد کرده و این معادله به صورت جزیی و کلی برپاست البته معادله بازدارندگی در برخی جاها مثل ایران و لبنان تکمیل شده و در یک جاهایی در حال تکمیل است . مثل سوریه ، عراق و یمن. در اینجا باید بگویم که این معادله هیچ گونه تغییری پیدا نکرده‌ است. یعنی نه امارات و نه بحرین در جبهه مقاومت بودند و با این توافق (عادی سازی روابط با تل آویو)  جا به جا شده و به آنطرف رفته‌اند. آنها از قبل در آن جبهه ( آمریکا و رژیم صهیونیستی ) بودند.

در حقیقت، کاری که امارات و بحرین انجام دادند آشکار سازی بود و نه جابه جایی. لذا بعضی‌ها به اشتباه تصور می‌کنند  که یک نوع جابه جایی اتفاق افتاده‌ ، چنین چیزی اتفاق نیفتاده‌ است. امارات و بحرین در آن جبهه بودند و با رژیم صهیونیستی ارتباط داشتند و هیئت‌های مختلف ورزشی، علمی و رسانه‌ای بین این کشورها و تل آویو رفت و آمد داشتند و آنچه که الان اتفاق افتاده آشکارسازی است.

این تحلیلگر تحولات حوزه فلسطین درباره تاثیرگذاری عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی بر آرمان‌های فلسطین گفت:  بعضی‌ها به دروغ در جبهه حامیان فلسطین قرار داشتند، اینان منافقانه عمل می‌کردند و عنصر دشمن بودند، خروج آنها از جبهه حامیان فلسطین سبب شده تا مقاومت فلسطینی احساس کند که بایستی بیشتر روی پای خود بایستد. حرکت منافقین به سمت دشمن تا حد زیادی وضعیت جوامع را یکسره می‌کند. جوامع مسلمان قبلا تصور می‌کردند برخی کشورهای عربی در جبهه حامیان فلسطین قرار دارد.

هر چند که ایران هموراه می‌گفت که اینها منافق هستند اما جوامع مزبور باور نمی‌کردند ولی در شرایط کنونی این باور صورت گرفته‌ است لذا تصور می‌کنم یک شکاف بسیار جدی میان ملت‌ها و دولت‌های عربی به ویژه در امارات عربی و بحرین به وجود آمده است. تظاهراتی که مردم بحرین طی چند روز گذشته علیه عادی سازی روابط باتل آویو برپا کردند ، نشان از شکاف مردم با حاکمیت دارد.

وی در پاسخ به این سئوال ” با توجه به اینکه صهیونیست‌ها در توافقات خود با فلسطینی‌ها پایبند نبوده‌اند، شما چشم انداز توافق عادی سازی روابط باتل آویو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ ” گفت: اجماعی که آلان در بین فلسطینی‌ها شکل گرفته و ایجاد جبهه مقاومت پس از نشست مجازی بین بیروت و رم الله که اکثر رهبران گروه‌های سیاسی در آن شرکت داشتند، این نشست تا حدی شکاف موجود در جامعه فلسطینی را پُرکرد. در اینجا باید بگویم،  دو جریان در فلسطین وجود دارد، یکی جریان سازش و دیگری جریان مقاومت است. متاسفانه این دو جریان همواره توان یکدیگر را خنثی می‌کردند اما در شرایط کنونی این دو جریان درباره فرآیند مقاومت با یکدیگر توافق کردند. حالا بعضی با نگاه سیاسی و برخی‌ها با نگاه نظامی درباره مقاومت به توافق رسیدند.

این یک وحدت حداقلی در جامعه فلسطینی به وجود آورده و این وحدت حداقلی،  مقابله با اقدام امارات و بحرین و موضع گیری در برابر آن در فلسطین را کاملا فراهم کرده‌ است. اکنون جامعه فلسطینی در یک شرایط بهتر، متحدتر و معتقدتر به مقوله مقاومت قرار گرفته‌است و این می‌تواند برای دشمن هزینه‌های زیادی در آینده داشته باشد.

انتهای پیام/

 

منبع : تسنیم

تاپ ترین اخبار بین الملل را در تاپ ترین های ایران Topir.ir دنبال کنید.

همچنین ببینید

چه کسی عامل اصلی گرانی‌های اخیر است؟

اصناف و دستگاه‌های نظارتی، نوسانات نرخ ارز را متهم اصلی گران شدن اقلام مختلف در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *