امروز دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
آخرین خبرها
خانه / اخبار / ضعف مدیریتی این‌بار به “کود” رسید/ متناسب با قیمت کود، نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی افزایش یابد + فیلم

ضعف مدیریتی این‌بار به “کود” رسید/ متناسب با قیمت کود، نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی افزایش یابد + فیلم

مصطفی طاهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در زنجان، در واکنش به ۷ برابر شدن قیمت برخی کود‌های شیمیایی اظهار داشت: به مسئله مذکور از دو جنبه مثبت و منفی می‌توان پرداخت با این حال جنبه منفی نمود بیشتری دارد چرا که اگر در یک نهاده افزایش قیمت وجود داشته باشد بخش دیگر نمی‌تواند بدون تغییر قیمتی بماند.

وی افزود: این موضوع همانند یک پروسه زنجیروار به هم متصل است، با این حال در بخش کشاورزی امنیت غذایی اهمیت فراوانی دارد بنابراین باید دقت شود اگر نهاده‌ای افزایش قیمتی دارد، باید خرید تضمینی محصول نیز متناسب با آن افزایش یابد تا کشاورز بتواند هزینه‌های تولید را تامین کرده و سودآوری برای خود داشته باشد.

عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: تا حال حاضر به کود یارانه ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تعلق می‌گرفت و این نهاده با قیمتی پایین‌تر به دست کشاورز می‌رسید، حال که مشکل ارزی در کشور مطرح است و کود با نرخ بازار آزاد خریداری و تامین می‌شود، می‌توان بخشی از هزینه را به صورت یارانه در اختیار کشاورزان قرار داد.

این مسئول با اشاره به اینکه می‌توان بر اساس سهمیه با بهترین راندمان معادل پولی کود را در کارت کشاورزان شارژ کرد تاکید کرد: این امر می‌تواند با ارائه شروطی از جمله اینکه هزینه شارژ شده صرفاً برای خرید کود باشد به اجرا درآمده و ضعف‌های قبلی را جبران نمایند.

طاهری با بیان اینکه در اجرا و مدیریت سیستم‌ها در کشور ضعف وجود دارد عنوان کرد: همواره بخشی از کار انجام می‌گیرد و بخش دیگر بدون توجه به عوارض بعدی به حال خود رها می گردد در حالی که باید کل سیستم به صورت یکپارچه ارائه شده سپس به مرحله اجرا برسد.

وی تصریح کرد: اگر گرانی کود دو سویه مورد بررسی قرار گیرد، عوارض مثبت و منفی آن به کشاورزان کاملا تشریح شود چه بسا ممکن است کشاورز از طرح استقبال نیز داشته باشد، اما متاسفانه با ضعف مدیریت در اجرا، تنها بخشی از کار انجام شده و در نهایت سبب ایجاد جو روانی، فشار و تاثیر بر آحاد جامعه شده و گرانی در جامعه به اوج می‌رسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ضعف مدیریت اجرا در مسئله بنزین، فولاد، بورس، مسکن نیز کاملاً مشهود است گفت: اجرا شدن جز به جز موازین، آسیب زننده است؛ در حالی که اگر سیستمی مدیریت شود بسیاری از مسائل موجود در جامعه قابلیت حل شدن خواهد داشت.

وی در پایان با بیان این‌که نخستین مرکز کود فسفاته کشور در زنجان افتتاح می‌شود بیان کرد: با تدابیری که اندیشیده شده مقرر شد در چند روز آینده یکی از کارخانه‌های بلا‌استفاده در شهرک صنعتی علی‌آباد زنجان تغییر کاربری دهد و تولید این کود در دستور کار قرار بگیرد تا عمده نیاز کشور رفع شود.

انتهای پیام/س

منبع : تسنیم

تاپ ترین اخبار استان ها را در تاپ ترین های ایران Topir.ir دنبال کنید.

همچنین ببینید

چه کسی عامل اصلی گرانی‌های اخیر است؟

اصناف و دستگاه‌های نظارتی، نوسانات نرخ ارز را متهم اصلی گران شدن اقلام مختلف در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *