امروز سه شنبه , ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها
خانه / اخبار / جزئیات کامل خسارت سیلاب به لرستان|از تخریب پل‌ها و جاده‌ها تا خسارات ۲۱ هزار میلیارد ریالی+تصاویر

جزئیات کامل خسارت سیلاب به لرستان|از تخریب پل‌ها و جاده‌ها تا خسارات ۲۱ هزار میلیارد ریالی+تصاویر

به گزارشخبرگزاری تسنیم ازخرم‌آباد، فروردین ماه امسال بود که سیلی ویرانگر اکثر  شهرستاهای استان لرستان را در برگرفت و خسارت زیر ساختی و مالی زیادی بر جای گذاشت تا آنجا که هنوز هم برخی از آن خسارتها جبران نشده و مردم سیلاب‌زده همچنان در گیر و دار مشکلات به جا مانده از سیل هستند.

سیلاب فروردین ماه بیشترین خسارت خود را به شهرستان پلدختر زد و در اندک زمانی هست و نیست مردم را آب برد و بسیاری را بی خانمان کرد. و اما امروز باز هم سیل از می‌گوییم، سیل جدیدی که در واپسین روزهای سال باز هم گیربانگیر مردم لرستان شد و بسیاری را خانه به دوش کرد.

با شدت گرفتن بارش‌ها در دوشنبه و سه شنبه هفته جاری دیری نپایید که سطح آب رودخانه‌ها بالا آمد و  از آنجا که هواشناسی پیش بینی شده کرده بود بارانی با حجم ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیمتر در راه است، باز هم بسیاری از ساکنان حریم رودخانه‌های لرستان اسباب و اثاثیه خود را به دوش کشیدند تا اینبار در امان بمانند.

بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌های لرستان

در پی طغیان رودخانه‌ها و سرازیر شدن آب‌ها به سوی جنوب استان یعنی شهرستان پلدختر این شهرستان در شرایط خاصی قرار گرفت و بیم آن می‌رفت که بحران فروردین ماه دوباره تکرار شود. از آنجا که مسئولان استان نسبت به در خطر بودن پنج شهر هشدار داده بودند تمامی نیروهای دستگاه های خدمات رسان، گردان‌های سپاه پاسداران و گروه‌های جهادی آماده شدند تا از خسارات احتمالی سیل جلوگیری کنند.

و اما با اوج گرفتن بارش‌ها شهر نورآباد غرق در آب شد و با طغیان رودخانه داخل این شهر خانه و زندگی مردم خراب شد، بارش‌ها در این شهرستان تنها به داخل شهر ختم نشد و بسیاری از راه‌های روستایی از سیل در امان نمانند و مسدود شدند.

در معمولان با افزایش سطح آب رودخانه کشکان، گاز این شهر ترکید و مردم برای رسیدن به گرمای خانه باید منتظر می ماندند تا آب کشکان کمی فروکش کند، اما قضیه سیلاب در اینجا فقط به قطعی گاز ختم نشد و سیلاب تا آنجا پیش رفت که دو پل این منطقه را با خود برد و راه دسترسی چندین راه روستا قطع شد.  

تخریب راه‌های روستایی لرستان

در شهر پلدختر هم مردم باز هم با قطعی آب شرب مواجه شدند و هشدار داده شد تا ۱۰۰۰ منزل در حریم رودخانه کشکان تخلیه شود. آب گرفتگی روستاها، تخریب برخی پلهای تازه احداث ارمغان دیگر این سیلاب بود.

اما در شهر خرم‌آباد با طغیان خرم‌رود اکثر ساکنان حریم این رودخانه مجبور به تخلیه خانه شدند و خیابان و معابر شهر لبریز از آب شد. تخریب چند منزل در محله فرسوده کوی علی‌آباد، تخریب پلها و زیر ساختها از دیگر مشکلاتی بود که سیلاب در این شهر به وجود آورد.

اکنون نیز آب برخی مناطق سیل‌زده قطع است اما دیگر شهرستان‌های لرستان از جمله الیگودرز، ازنا، بروجرد، دورود، کوهدشت، دوره چگنی و سلسله نیز از این سیلاب بی نصیب نمانند و با روانه شدن آب بسیاری از زیرساخت‌های آنها تخریب و بسیاری از مردم دچار مشکل شدند.

عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در از خسارت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی سیل اخیر به راه‌های استان لرستان خبر داد و اظهار داشت: براساس برآوردهای اولیه در روز سیل ۶۰۰ میلیارد تومان به راه‌های استان خسارت وارد شد اما اکنون در جمع‌بندی نهایی این میزان خسارات به هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

خسارت ۱۲۰۰ میلیاردی سیلاب به راه‌ها

وی با بیان اینکه هنوز راه ۱۰۰ روستای استان بر اثر سیل اخیر مسدود است، افزود: همکاران ما در تلاش هستند که در دو تا سه روز آینده راه ارتباطی ۱۰۰ روستایی باقی‌مانده را نیز بازگشایی کنند تا عبور و مرور برقرار شود.

مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای لرستان عنوان کرد: برای بازگشایی راه‌های روستایی که ابنیه فنی آن‌ها آسیب‌دیده است و نیازمند مرمت هستند، به زمان بیشتری نیاز است.

وی با تاکید به اینکه در بین محورهای اصلی استان تنها محور خرم‌آباد-پلدختر دچار مشکل شده است، عنوان کرد: راهداری استان با کمک بخش خصوصی، معاونت عمرانی استانداری لرستان و قرارگاه خاتم‌الانبیا در تلاش است که محور خرم‌آباد-پلدختر را ساماندهی کند.

شرفی خاطرنشان کرد: بخش‌های تخریب‌شده محور خرم‌آباد-پلدختر در سیل فروردین‌ماه به‌دلیل حجم بالای خرابی‌ها با مصالح خاکی ترمیم شد ولی اکنون تلاش می‌کنیم که نقاط حساسی مانند تنگ‌تیر، چم‌حیدر و گازرده که دارای تخریب بالا هستند را با استفاده از لاشه سنگ‌های بزرگ و به شکل اصولی‌تر بازسازی شوند.

تخریب ۶ دهنه پل کوچک و ۲ دهنه پل بزرگ

وی از تخریب هشت دهنه پل موقت در استان خبر داد و تصریح کرد: سیل اخیر موجب تخریب شش دهنه پل کوچک و دو دهنه پل بزرگ موقت در استان شد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای لرستان در رابطه با ارسال ماشین‌آلات سایر استان‌ها به لرستان گفت: استان‌های بوشهر، اصفهان، مرکزی، همدان و کرمانشاه جهت کمک ماشین‌آلات خود را به لرستان فرستاده‌اند.

سید موسی خادمی  استاندار لرستان نیز  رابطه با خسارت سیل به زیر ساخت‌های استان اظهارداشت: سیل اخیر ماه با سیل فروردین ماه قابل مقایسه بود چون تمام شهرستان‌های استان را درگیر کرد.

وی افزود: با توجه به فراهم کردن مقدمات و تخلیه منازل در مناطق پرخطر استان لرستان میزان خسارات به‌ویژه در حوزه مردمی کاهش پیدا کرد.

خسارت ۲۱۰۰ میلیاردی سیلاب اخیر به زیرساخت‌ها

استاندار لرستان عنوان کرد: در برخی که مناطق استان که زیرساخت‌ها هنوز تکمیل نشده بود خساراتی وارد شد و بر اساس برآورد اولیه می‌توان گفت میزان خسارات سیل در لرستان در اسفند دو هزار و ۱۰۰میلیارد تومان است.

وی با اشاره به قطع برق ۳۷ روستای لرستان بیان کرد: تاکنون مشکل برق ۳۶ روستا برطرف شده است در بحث آب شرب نیز آب ۷۶روستا قطع شد که هم اکنون آب ۶۰روستا وصل شده است.

خادمی با اشاره به اینکه گاز شهر معمولان بر اثر سیلاب قطع شد گفت: شب گذشته گاز این منطقه نیز وصل شد در بحث راه‌ها نیز سیلاب راه حدود ۳۷۵ راه روستایی را قطع کرد که با اقدامات انجام شده تاکنون مشکل ۹۸ نقطه رفع شده است.

ریزش کوه در جاده پلدختر-خرم‌آباد

وی تصریح کرد: از آنجا که در جاده پلدختر-خرم‌آباد در چندین نقطه ریزش و بالا آمدن سطح آب گزارش شد از قبل مسدود کرده بودیم و تا به بهره برداری رسیدن جاده اصلی باید برای استفاده محلی مرمت شود.

استاندار لرستان اظهارداشت: با تخریب یکی از پل‌ها بر اثر سیل ارتباط روستاها قطع شد از طرفی چندین پل موقت نیز به دلیل ارتباط روستاها با یکدیگر احداث شده بود، دچار مشکل شده است.

و اینبار نیز سیلاب خسارت‌های خود را زد و  بر اساس برآورد اولیه دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان روی دست این استان گذاشت که امیدواریم با توجه به تکرار سیلاب مسئولان کشوری برای جبران خسارات توجه ویژه‌ای به لرستان داشته باشند و مسئولان استان نیز  سازو کارهای بیشتر و بهتری برای مقابله این گونه حوادث طبیعی در نظر بگیرند.

گزارش از سکینه بیرانوند

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

تاپ ترین اخبار استان ها را در تاپ ترین های ایران Topir.ir دنبال کنید.

همچنین ببینید

تغییر در مراسم سالانه روز ارتش؛ ۲۹ فروردین «رژه خدمت» اجرا می‌شود

رئیس ستاد ارتش از برگزاری طرح جایگزین رژه نیروهای مسلح به مناسبت روز ارتش با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *