امروز جمعه , ۱ مرداد ۱۴۰۰
آخرین خبرها
خانه / اخبار / ۱۰ شب ۱۰ منبر| هشدار پناهیان درباره دین‌زدگی فرزندان خانواده‌های مذهبی

۱۰ شب ۱۰ منبر| هشدار پناهیان درباره دین‌زدگی فرزندان خانواده‌های مذهبی

محشر؛ ویژه‌نامه ماه محرم خبرگزاری فارس: مراسم عزاداری دومین روز پانزدهمین سوگواره هنر و حماسه هیأت هنر در محل دانشگاه هنر با سخنرانی حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع موضوع آزادی از بند رسانه‌ها شب گذشته چهارشنبه ۲۰ شهریورماه برگزار شد.

پناهیان از تاثیر پیام و نوع انتقال آن سخن گفت و با مثالی در مورد نوع غلط انتقال مفاهیم دینی از طرف برخی والدین اظهارداشت: برای مثال به پدر و مادرهای مذهبی که دغدغه دینی دارند و به اثر کلامشان روی فرزند خود توجه نمی‌کنند دقت کنید که چگونه با چند توصیه و موعظه فرزند خود را دین زده می‌کنند. روزی پدری را دیدم که به من را قسم داد و گفت: «فرزند من جذب هیأت شده؛ خواهش می‌کنم هوایش را داشته باشید تا از این فضای مذهبی فاصله نگیرد. فرزندم از زمانی که جذب هیأت شده نمازهایش را می‌خواند و به وظایف دینی‌ خود بیشتر عمل می‌کند.» من خواهش او را پذیرفتم و در ادامه از او خواستم که فلانی فرزندت هر زمان خواست به هیأت بیاید تو مخالفت کن.گفت چرا؟ گفتم شما هرچیز را تایید می‌کنید، فرزندتان از آن متنفر می‌شود.

وی افزود: رسانه ترکیبی از پیام و اثر پیام است. اثر پیام چیست؟ و با چه اصولی باید اثر پیام را حفظ کنیم؟ مگر حق داریم اثر پیام را انتخاب کنیم؟ آیا پیامی که مغرضانه باشد بد است؟ خیر غرض اگر ناصحیح نباشد و دیگران را آزار ندهد، چه اشکالی دارد؟ انسان بی غرض انسان نیست. خنثی بودن برای یک انسان صحیح نیست چون برتری انسان نسبت به حیوان تصمیم گیری و خنثی نبودن نسبت به مسائل است. میل به حقیقت اگر نباشد هیچ پژوهش علمی به نتیجه نمی‌رسد. 

پناهیان با مطرح کردن چند سوال در مورد اینکه معنی این جمله که «گرایشات را نباید دخالت داد چیست؟» گفت: اتفاقا گرایش درست را باید دخالت داد. گرایش غلط را نباید دخالت داد. گرایش درست موجب درک بهتر می‌شود.

این سخنران دینی تصریح کرد: آیا شما در انتقال حقیقت غرضی دارید؟ بله، غرضم روشنگری است. غرضم اثر درست گذاشتن است. وقتی می‌خواهید یک حقیقت را انتقال بدهید باید هدف داشته باشید. باید متناسب با آن هدف پیامتان را منتقل کنید. هدف در اثر گذاری به مخاطب باید چه باشد؟ روشنگری؟ کجا را روشن کنیم؟ گرایش به حق را روشن کنیم! حق چیست؟ دعوا همین‌جاست. حق را چه کسی تعریف می‌کند؟ 

پناهیان افزود: وقتی پیام را به مخاطب می‌دهید به غیر از اثر دریافت اصل حقیقت آثار جانبی فراوانی دارد. آزادی در نتیجه‌گیری را به عنوان یک ملاحظه رعایت می‌کنیم ولی غیر از آن هیچ روش دیگری در مخاطب نداریم که بتونیم هدف از تاثیرگذاری را به او اعلام کنیم. وقتی من پیامی را می‌دهیم باید صداقت داشته باشیم. این هدف اول است. هدف دوم این است که با این پیام مخاطب را به سمت چه هدفی هدایت می‌کنیم؟ روایت شما از واقعیت آثار جانبی دارد.

وی با بیان اینکه «شما باید برای اثر پیام برنامه‌ریزی کنید. در غیر این صورت اثری ضد همین واقعیت ایجاد می‌شود.» مثال زد: وقتی برای اولین بار خدا را برای فرزندتان توضیح می‌دادید؛ قصد داشتید او را ضد خدا کنید؟ قطعا این گونه نبوده اما نتیجه نحوه پیام شما چنین شده است و این به نوع انتقال پیام شما مربوط می‌شود.

پناهیان تاکید کرد: ما می‌خواهیم در انتقال پیام اول صداقت را نسبت به حقیقت و واقعیت رعایت کنیم. دوم انسانها را به خودشان برسانیم! به او بگوییم که ای انسان، خودت باش. به خودت بیا. هدف یک رسانه سالم این است که هر انسانی را دچار بازگشت به خویشتن، دچار بازگشت به عقلانیت، بازگشت به تفکر صحیح کنید. نتیجه این بازگشت‌ها یافتن خود است. (( مَن عَرفَ نفسَهُ فقد عَرفَ رَبهُ )) این هدفی است که باید در نظر بگیریم و شک نکنید که این هدف زبان مشترکی برای تمام دنیاست. بررسی کنید که رسانه در غرب چگونه است؟ تصور انسان از خودش هدفیست که رسانه در غرب در نظر گرفته است. در این راستا به مخاطبش می‌گوید« تو این را دوست داری؛ تو این را دوست داری؛ تو این را دوست داری؛» و نتیجه این گونه می‌شود که مخاطب هم اثر پذیر می‌شود و می‌گوید: بله حتما همین‌گونه است که من آنچه تو می‌گویی را دوست دارم. حتما اگر رسانه می‌گوید صحیح است و من آن را دوست دارم و برای من آن بهتر است. در یک کلام آن‌جا علاقه را به شما تزریق می‌کنند و یک خود دیگر به شما نشان می‌دهند.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان صحبت‌های خود با طرح سوالاتی مثل «حالا در این میان هدف ما جیست؟»،«آیا هدف این است که تحمیل ایدئولوژی کنیم؟» و «آیا می‌خواهیم عقیده خاصی را تحمیل کنیم؟» گفت: خیر. چراکه حتی اگر بچه بفهمد که می‌خواهید به وسیله اعمال فشار او را خدا پرست کنید تحمل نخواهد کرد پس باید کاری کرد که فرد خودش مسیر درست را انتخاب کند. هیچ چیز نباید به انسان تحمیل شود.

استاد پناهیان سخن خودر را با آیه‌ای از قرآن پایان داد و گفت: اسلام به پیامبر خود نیز چنین دستوری می‌دهد. خداوند در قرآن می‌فرماید (( لَست عَلیهِم بِمُصیطَر : تو بر این‌ها صیطره نداری )) حتی می‌فرماید: نباید تبلیغاتی کنید که فرد مرعوب شود و حرف حق را بپذیرد. پس چه کنیم؟ جواب شما این است.«چشمه باید از درونش بجوشد.»

صوت کامل این سخنرانی را اینجا بشنوید:

 

 

 

همچنین می‌توانید صوت کامل سخنرانی شب اول حجت‌الاسلام پناهیان را نیز اینجا بشنوید:

 

 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

همچنین ببینید

طالبان برای مذاکره و صلح در افغانستان شرط گذاشت/ دنبال جنگ نیستیم/خبرنگاران را تهدید نکردیم

سخنگوی طالبان افغانستان در مصاحبه‌ای به شرح مواضع این گروه در خصوص رخدادها و اتفاقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *