امروز جمعه , ۱ مرداد ۱۴۰۰
آخرین خبرها
خانه / اخبار / خسارت ۱۴ هزار میلیارد ریالی به نخلستان‌های استان کرمان

خسارت ۱۴ هزار میلیارد ریالی به نخلستان‌های استان کرمان

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان گفت: میزان خسارت به نخلستان‌های استان به دلیل عدم تلقیح در اثر طوفان‌های شدید و باران و نوسانات دمایی و همچنین عارضه خشکیدگی خوشه به دلیل گرمای بی‌سابقه در مردادماه ۹۵ هزار تن برآورد شده که ارزش اقتصادی آن حداقل ۱۴ هزار میلیارد ریال است.

به گزارش ایسنا، “مهدی لطفعلی‌زاده” با اعلام این خبر افزود: سطح زیر کشت نخلستان‌های استان به جزء منطقه جنوب ۲۷ هزار و ۷۲۷ هکتار بوده که در شهرستان بم ۸۹۱۹ هکتار، نرماشیر ۶۶۱۰ هکتار، فهرج ۵۳۲۴ هکتار، ریگان ۴۴۳۰ هکتار، کرمان ۱۹۹۱ هکتار و ارزوییه ۴۵۳ هکتار است.

به گفته وی، میزان تولید خرمای استان (به جزء منطقه جنوب) ۱۷۰ هزار تن است که حدود ۲۰ درصد محصول تولیدی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

لطفعلی‌زاده با بیان اینکه صادرات خرما از گمرک کرمان و سایر استان‌ها انجام می‌شود، افزود: میزان صادرات خرما از گمرک کرمان حدود ۱۰ هزار تن است.

وی با اشاره به اینکه ارقام عمده استان شامل مضافتی، پیارم، خاصویی، قصب، کروت و هلیله‌ای است، تصریح کرد: تعداد بهره‌برداران خرما در شمال استان ۱۸ هزار نفر است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه با توجه به عارضه خشکیدگی خوشه خرما امسال میزان تولید خرما حدود ۷۰ هزار تن پیش‌بینی می‌شود، گفت: سال گذشته میزان تولید ۱۷۰ هزار تن بوده است و کاهش تولید در سال جاری به دلیل افزایش دما در ماه مرداد و عدم تلقیح در اثر طوفان و وزش باد و نوسانات دمایی در فروردین است.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

رژه کاروان ایران در افتتاحیه المپیک توکیو با لباس رسمی + تصاویر

کاروان ایران با نام «ستارگان ایران زمین» در مراسم افتتاحیه المپیک توکیو ۲۰۲۰ با پرچمداری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *