امروز جمعه , ۱ مرداد ۱۴۰۰
آخرین خبرها
خانه / اخبار / واردات ۳ عضو اروپایی برجام از ایران یک یازدهم شد/ کاهش صادرات به نصف

واردات ۳ عضو اروپایی برجام از ایران یک یازدهم شد/ کاهش صادرات به نصف

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۳ عضو اروپایی برجام در نیمه نخست سال جاری میلادی با افت قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

مبادلات دو طرف در نیمه نخست ۲۰۱۸ بالغ بر ۳.۲۲۵ میلیارد یورو بوده که این رقم در نیمه نخست امسال یک‌سوم شده و به ۱.۰۳۵ میلیارد یورو رسیده است.

صادرات سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس به ایران در ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۹ به نصف صادرات این کشورها به ایران در مدت مشابه سال قبل رسیده است. صادرات این کشورها به ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱.۸۷۲ میلیارد یورو اعلام شده بود اما این رقم در مدت مشابه امسال با افت ۵۱ درصدی به ۹۱۶.۵  میلیون یورو رسیده است.

واردات این سه کشور از ایران در نیمه نخست ۲۰۱۹ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل یک‌یازدهم شده و به ۱۱۸.۵ میلیون یورو رسیده است. این کشورها در نیمه نخست سال قبل ۱.۳۵۳ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بودند.

افت قابل توجه تجارت اعضای اروپایی برجام با ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ که تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران بازگشته است نشان می‌دهد این کشورها به‌رغم وعده‌های خود اراده ای برای تامین منافع ایران در چارچوب توافق هسته‌ای نداشته اند.

* واردات میلیاردی فرانسه از ایران فقط ۱۰ میلیون یورو شد

بر اساس این گزارش، فرانسه به عنوان یکی از امضاکنندگان برجام با پیروی از تحریم های آمریکا در نیمه نخست امسال تنها ۱۰ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است در حالی که طی مدت مشابه سال قبل ۱.۱۵۸ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بود. صادرات این کشور به ایران نیز که در نیمه نخست سال قبل ۴۵۹ میلیون یورو گزارش شده بود در مدت مشابه امسال به ۱۶۸ میلیون یورو کاهش یافته است.

کل تجارت فرانسه با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی افت ۸۹ درصدی داشته و از ۱.۶۱۷ میلیارد یورو به ۱۷۸ میلیون یورو رسیده است.

به همین ترتیب صادرات آلمان به ایران در نیمه نخست امسال و واردات از ایران طی این مدت افت قابل توجه داشته است. آلمان که در نیمه نخست سال قبل ۱.۳۱۳ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده بود این رقم را در نیمه نخست امسال به ۶۷۸ میلیون یورو کاهش داده است. واردات از ایران نیز در نیمه نخست ۲۰۱۹ به ۱۰۰ میلیون یورو کاهش یافته است. آلمان در مدت مشابه سال قبل ۱۷۴ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

کل تجارت آلمان با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی ۴۷ درصد کاهش داشته و از ۱.۴۸۷ میلیارد یورو به ۷۷۸ میلیون یورو رسیده است.

انگلیس طی سال های اخیر تجارت قابل توجهی با ایران نداشته است. این کشور در نیمه نخست سال جاری میلادی ۷۰.۵ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۸.۵ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. صادرات این کشور به ایران در مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ میلیون یورو و واردات از ایران ۲۱ میلیون یورو اعلام شده بود.

کل تجارت انگلیس با ایران در نیمه نخست امسال ۷۹ میلیون یورو بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۳۴ درصدی داشته است. تجارت انگلیس و ایران در نیمه نخست سال قبل ۱۲۱ میلیون یورو اعلام شده بود.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

همچنین ببینید

طالبان برای مذاکره و صلح در افغانستان شرط گذاشت/ دنبال جنگ نیستیم/خبرنگاران را تهدید نکردیم

سخنگوی طالبان افغانستان در مصاحبه‌ای به شرح مواضع این گروه در خصوص رخدادها و اتفاقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *