امروز جمعه , ۱ مرداد ۱۴۰۰
آخرین خبرها
خانه / اخبار / آژانس انرژی اتمی وابستگی زیادی به آمریکا دارد

آژانس انرژی اتمی وابستگی زیادی به آمریکا دارد

در حالبه گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ گام سوم کاهش تعهدات برجام جمعه ۱۵ شهریور بنا به دستور رئیس‌جمهور آغاز شد و بر اساس آن سازمان انرژی اتمی مکلف است بر حسب نیاز‌های فنی بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های برجامی فعالیت‌های علمی و پژوهشی هسته‌ای را آغاز کرده و شتاب بخشد.

حسین متفکر کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بعد از جنگ جهانی دوم، وابستگی کامل و  ژئو استراتژیک اروپا به آمریکا منجر به این شد که اروپایی‌ها نتوانند به طور مستقل تصمیم بگیرند، چراکه در طول این سال ها از لحاظ اقتصادی٬آمریکا کاملا بر اروپا مسلط شده است.

او افزود: همچنین اروپا بعد از جنگ جهانی دوم نتوانست از نظر نظامی و اقصادی روی پای خود بیاستد، از جهت دیگر واشنگتن در ساختار‌های بین المللی آنها کاملا نفوذ کرده و به طور غیر مستقیم سازمان ملل و سازمان‌های وابسته به آنرا مدیریت می‌کند.

متفکر با اشاره به سفر مدیرکل موقت انرژی سازمان انرژی اتمی به تهران، ادامه داد: آژانس انرژی اتمی باوجود آنکه یک سازمان تخصصی است تاحد زیادی  به آمریکا و غربی‌ها وابستگی دارد، این موضوع را می‌توان از تعداد قطعنامه‌هایی که علیه ایران در آژانس صادر و از طریق آن به شورای امنیت رفته است، به خوبی مشاهده کرد.

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه قطعنامه‌های صادر شده آژانس علیه ایران، نشان از وابستگی نهاد‌های بین المللی به آمریکا دارد، خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی به نظر می رسد که تصمیم گیری نهاد‌های بین المللی به طور مستقل امکان ندارد.


بیشتر بخوانید:اروپا به وعده هایش عمل نکرده است/ برجام جاده یک طرفه نیست


او افزود: قبل از انقلاب اسلامی غربی‌ها قبول کرده بودند که در رابطه با تجهیزات فناوری‌های هسته‌ای به ایران کمک کنند، ولی تاکنون برخی از کشور‌ها مثل آلمان و فرانسه این کار را انجام نداده اند، شاید بخشی از آن به این دلیل باشد که پس از انقلاب اسلامی فلسفه سیاسی ایران با فرهنگ غربی کاملا  در تعارض بود.

متفکر گفت: اروپایی‌ها در برخی مواقع تلاش کرده تا تصمیمات مستقلی از آمریکا اتخاذ کنند، اما به قدری ساختار‌های اقتصادی، فرآیند‌های اجتماعی و حتی فرهنگشان وابسته به یکدیگر شده که دیگر  اروپا به طور مستقل قادر به تصمیم گیری نیست.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: غربی‌ها به طور کلی با ارتقا جایگاه و منزلت ژئوپلتیکی ایران مخالف هستند ولی در داخل کشور تمام ارکان نظام  با برداشتن گام های کاهش تعهدات   با یکدیگر همراه هستند و اختلاف نظری در بین مسئولان در این زمینه وجود ندارد.

او ادامه داد: ایران گام سوم کاهش تعهدات خود را هوشمندانه برداشت و قطعا این اقدامات بسیار مهم و موثر خواهد بود. اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها قادر به محکوم کردن ما نیستند چراکه ما وظیفه خود را براساس برجام عملی کردیم و آمریکا به تعهدات خود عمل نکرد.

متفکر  خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با قدرت گام‌های بعدی خود را برخواهد داشت و امتیازات و منافعی که باید از آن بهره مند می‌شدیم را جبران خواهد کرد.

انتهای پیام/

گام سوم کاهش تعهدات برجامی

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

طالبان برای مذاکره و صلح در افغانستان شرط گذاشت/ دنبال جنگ نیستیم/خبرنگاران را تهدید نکردیم

سخنگوی طالبان افغانستان در مصاحبه‌ای به شرح مواضع این گروه در خصوص رخدادها و اتفاقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *