امروز یکشنبه , ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین خبرها
خانه / اخبار / هیأت نباید سکولار باشد/ محرم معنایی برای به استقبال رفتن ندارد

هیأت نباید سکولار باشد/ محرم معنایی برای به استقبال رفتن ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، محرم که از راه می‌رسد دل‌ها در عزای حسین (ع) غوغا شده و بر سر هر کوچه و گذری خیمه عزا برپا می‌شود.

مرد و زن سوگوار و محزون و همه‌جا سیه‌پوش عزای دردانه علی (ع) زهرا(س) است، محرم ماه خون و خروش و ماتم و خون خدا  است، چشمان  عاشقان  نمناک و دست‌ها عشق بر را روی سینه حک می‌کنند.

همه‌جا زمزمه یا حسین و کربلا به گوش می‌رسد، در هیأت‌های کوچک و بزرگی که با فرارسیدن محرم تکیه‌ای سیاه بر پا کرده‌اند صدای سینه زدن‌ها و  نوای حسین حسین گفتن‌ها انسان را به عرش می‌برد. 

برپایی مجالس عزاداری برای امام حسین(ع) از آموزه‌های مورد تأکید بزرگان دینی است، مجالسی که اگر با معرف حسینی همراه باشد عاقبت به خیری را برای همگان به دنبال دارد.

در هیأت‌های مذهبی آنچه شاید بیش از همه مورد استقبال قرار می‌گیرد مداحی و سینه‌زنی است که به‌منظور آشنایی با بایدها و نبایدهای مداحی با علیرضا مرادی مداح اهل‌بیت(ع) استان مرکزی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

فارس: به نظر شما در جامعه امروز تا چه اندازه به مسائل اصلی حوزه محرم و عاشورا پرداخته می‌شود؟

مرادی: یکی از دغدغه‌های موجود در ماه محرم جایگزین شدن فرعیات به‌جای اصل است، قبل از فرارسیدن محرم عده‌ای در حال روزشماری برای فرارسیدن ایام ماه محرم هستند، ما به عنوان انسان شیعه و یا به عنوان یک انسان آزاده از آمدن محرم اصلاً خوشحال نیستیم، مگر این‌که کیسه دوخته باشیم و در واقع بخواهیم جیب خود را پر کنیم.

در حقیقت محرم چیزی ندارد که بخواهیم به استقبال آن برویم، زیرا به سبب جسارت‌ها و ظلم‌هایی که به اهل‌بیت(ع) و امام حسین(ع) شده ماه محرم ماهی فاجعه‌آمیز بوده و اصلاً معنایی برای به استقبال رفتن ندارد.

برخی‌ها برای آمدن محرم بازارگرمی می‌کنند، فردی پرچم تولید کرده و برای فروش پرچم‌های تولیدی خود روزها را برای فرارسیدن محرم می‌شمارد، یا برای مثال فردی مداح و یا گوینده بوده و برای کار خود بازارگرمی می‌کند، بر همین اساس به نظر می‌رسد برخی از مسائل فرعی در زمینه ماه محرم جای اصل را می‌گیرد که باید در این زمینه فکری کرد.

فارس: به نظر شما برای برخورد با این موضوع چه اقدامی باید انجام داد؟

مرادی: متأسفانه از افرادی که توقع ورود محتوایی به این موضوع می‌رفت، ورود اجرایی کرده‌اند، یعنی این‌که به‌طور مثال می‌گویند چند شب مراسم برگزار شود بهتر است و یا این‌که مراسم کجا برگزار شود بهتر است، در حالی که ما مسائلی داریم که باید به آن بپردازیم و آن‌ها را برای مردم باز کنیم.

بر همین اساس به نظر بنده اصلاح نگاه به عاشورا، محرم و اهل‌بیت (ع) باید یک مقدار مورد توجه باشد، مسائل اصلی حوزه محرم و عاشورا مقداری فراموش شده و حتی مشاهده می‌شود که رسانه‌ها نیز در این زمینه مقداری جوزدگی دارند و مطرح می‌کنند که کدام نوحه و کدام جلسه کجا برگزار شده، بر همین اساس باید در این حوزه فکری شود.

گاهی مشاهده می‌شود بسیاری از ضعف‌ها دغدغه‌آور هم هستند مثل این‌که دغدغه‌ این را داشته باشیم که کدام مداح و یا کدام سخنران را باید بیاوریم.

فارس: هرسال مقام معظم رهبری دیداری با مداحان دارند و نکاتی را مطرح می‌فرمایند، فرمایشاتی که مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان مطرح کردند شامل چه نکاتی بود؟

مرادی: مقام معظم رهبری چند تذکری را مطرح کردند که بنده برای خود آن‌ها را باید و نباید می‌دانم، مداح و مبلغ را دریچه‌ای می‌دانیم که باید به سمت فرهنگ و معارف اهل‌بیت و قرآن باز شود، اگر غیر از این باشد مداحی رو به انحراف رفته است.

مداحان به عنوان یک جمع ولایت‌پذیر باید بدانند که ولی امر از آن‌ها چه چیزی را می‌خواهند، ما یک ولی خدا داریم که هم‌اکنون با صراحت به این حوزه ورود پیدا کردند و مواردی را متذکر شده‌اند.

نخستین مأموریتی که مقام معظم رهبری به مداحان می‌دهند سوق دادن جوانان به عمل به دین خدا است که ایشان از سال ۹۲ تاکنون چندین بار  بر این موضوع تأکید و مطرح کرده‌اند.

دومین مطلب این است که در هیأت‌ها، بنیه فکری جوانان را تقویت کنیم، این موضوع بسیار مهم است زیرا می‌توان شرایط به گونه‌ای باشد که یک جوان ۳ ساعت مداوم سینه‌زنی کند و یا این‌که  در اشعار به گونه‌ای به پیش برویم که این جوان مقابل شبهات و توطئه‌های رنگارنگ بایستد.

سومین مورد نیز کارکردهای هیأت است، زیرا باید یکی از کارکردهای هیأت تبدیل شدن جوانان به انسان‌های کارآمد و عزم جزم باشد، یعنی یک جوان هیأتی باید در محل کار و تولید فردی با قدرت روحی فراوان برای نجات جامعه از معضلات باشد.

یکی دیگر از نکات مدنظر مقام معظم رهبری این است که باید با سینه‌زنی معرفت‌افزایی کنیم، گاها برخی هیأت‌ها با سینه‌زنی بی‌خبری ایجاد می‌کند که فرد تنها  ۲ ساعت سینه بزند، مقام معظم رهبری می‌فرمایند باید از جاذبه سینه‌زنی برای افزایش معرفت نوحه‌خوان و سینه‌زن استفاده کرد.

یکی دیگر از کارکردهای هیأت این است که مداح بداند مردم برای عاقبت به‌خیری به چه چیزی نیاز دارند و بر روی آن متمرکز و کار کنند، برای مثال خوردن مال حرام انسان را منحرف و برعکس آن مال حلال انسان را عاقبت به‌خیر می‌کنند، یک مبلغ چه به عنوان  مداح و یا سخنران باید بر روی این موضوع کار کند، بر همین اساس اشعار و پندیات وی باید این کارکرد را داشته باشد، این‌که تا پشت میکروفن قرار گرفتی بگویی آخ کشتن! هنر زیادی نیست، زیرا هرکسی هم که در این زمینه و با این شیوه ورود  پیدا کند می‌تواند جلسه را منقلب کند.

یکی دیگر از کارکردهای هیأت‌ها بیان کردن مباحث کاربردی زندگی اهل‌بیت(ع) برای استفاده مردم از این موارد است، برای مثال مردم باید بدانند حضرت زهرا(س) در حوزه تربیت فرزند، همسرداری و مسائل اجتماعی چه اقداماتی انجام دادند آیا تنها نشستند و گریه کردند؟ یا خیر مبارزه کردند و به جنگ‌ها رفتند؟

باید حد و مرزی برای مداحی تعریف کنیم و پای خود را از آن بیرون  نگذاریم، برای مثال برای این‌که مردم گریه کنند هر مقتل ضعیفی را مطرح نکنیم.

یکی از مسائل مورد تأکید مقام معظم رهبری این است که باید محتوا و مضمون مداحی شایسته باشد، یعنی مداح و یا مبلغ وسایلی که در اختیار دارد مثل شعر، آهنگ و صدای خوب برای مطرح کردن محتوا و مضمون شایسته  استفاده کند.

یکی دیگر از مسائلی که مقام معظم رهبری بسیار بر روی آن تأکید دارند آموزنده بودن شعرها است، بر همین اساس نباید هر شعری را خواند، مداح، گوینده و خواننده مذهبی باید اشعاری که دارای مضمون خوبی هستند را انتخاب کند.

یکی از بحث‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری متقن بودن اشعار اهل‌بیت(ع) است، یعنی باید اشعار اهل‌بیت(ع) از یک محل با اطمینان و با یقین، آن چیزی که در کتب معتبر ثبت هستند انتخاب شوند، این‌که خواب دیدم و کسی خواب دید و فردی چیزی در چاه انداخت، سبب خراب شدن چهره اهل‌بیت (ع) می‌شود.

یکی دیگر از نکات مطرح شده بیان شیوا و هنرمندانه است، نباید پشت میکروفن نعره‌کشی کرد، جامعه نیاز به نقد دارد، با نظر مقام معظم رهبری هیأت‌های مذهبی یکی از مکان‌هایی است که باید در آن نقدهای درست و منصفانه انجام شود.

یکی دیگر از موارد این است که نباید هیأت سکولار باشد، یعنی هیأت بگوید تنها برای امام حسین(ع) سینه می‌زنم و نسبت به اتفاقات اطراف خود مثل تضییع حقوق مردم، انتصاب فرد نالایق به عنوان مسئول و غیره بی‌تفاوت باشد، بلکه هیأت‌های مذهبی باید در این زمینه ورود کنند و در واقع جامعه درست را برای مردم تبیین و تعریف کنند.

یکی دیگر از موارد مورد تأکید مقام معظم رهبری فراموش نشدن قرآن در هیأت‌های مذهبی است، فکر می‌کنم منظور ایشان مطرح کردن معارف قرآنی در هیأت‌های مذهبی برای مردم است، این‌که یک مداح و یا گوینده به مواردی که مطرح می‌کند ابتدا خود عمل کند بسیار بر روی مردم تأثیرگذار است.

متأسفانه مطرح نکردن اخلاقیات  موردی است که در جامعه مداحی و هیأت‌داری ما یک مقدار فراموش شده، برای مثال هیأت‌ها رقابت در نوع و سبک سینه‌زنی و علم و کُتل دارند در حالی که ما به عنوان یک فرد ولایت‌پذیر باید نکاتی که ولی خدا به ما گوشزد کردند، رعایت کنیم.

در این زمینه نبایدهایی نیز وجود دارد، مقام معظم رهبری بایدها را وظیفه می‌دانست اما نبایدها را وظیفه نمی‌دانند، یکی از نبایدها ضایع نکردن فرصت مداحی است، هیأت نباید سکولار باشد، کینه‌ورزی مذهبی نباید در هیأت‌ها شکل بگیرد، باید در هیأت‌های مذهبی در راستای وحدت مذهبی حرکت کنیم، کینه‌ورزی واقعاً خطرناک است، نباید عقاید مذهبی مخالف تحریک شود و باید به این موضوع دقت و توجه شود، تعرض، بدگویی و بددهنی در هیأت‌های مذهبی نباید وجود داشته باشد.

رفتارهای غیرقابل قبول مثل قمه‌زنی و کارهایی که حدود شرع را می‌شکنند و از شرع خارج می‌شوند نیز باید مراعات شود، مقام معظم رهبری صراحتاً لخت شدن در هیأت‌ها را به شکلی ممنوع کردند، خواندن آهنگ‌های زشت و کوچک‌کننده را نیز خوب نمی‌دانند.

این نکات مواردی بودند که بنده از سخنان مقام معظم رهبری به عنوان بایدها و نبایدها رصد کرده بودم، فکر می‌کنم هر هیأتی که چند مورد از این بایدها و نبایدها را رعایت کند بسیار پیشرفت می‌کند.

فارس: نظر شما در مورد استفاده از موسیقی در انتقال معارف چیست؟

مرادی: استفاده از موسیقی در انتقال معارف بسیار خوب است، موسیقی که سبک و سیاق مذهبی آن را بپذیرد، اتفاقی که در شهر یزد و تهران و در حوزه دانشگاه امام صادق(ع) افتاد می‌تواند به حرکت هیأت‌های مذهبی بسیار کمک‌کننده باشد.

به نظر بنده معارفی که در نوحه معروف دوستان یزدی منتقل شد معارف بسیار خوبی بود، مردم‌داری، عدالت، اخلاقیت، پرهیز از چنگ‌اندازی به بیت‌المال چند مورد را مطرح کرده بودند، فلسفه عاشورا نیز همین بوده و روحانی در منبر و مداح نیز باید همین را بگوید، حالا به سبب ظلمی که به امام حسین(ع) و اهل‌بیت شده باید تیکه‌های از قساوت‌های دشمن را  نیز بگوید، اشکال کنونی مداحی این است که از ب بسم‌الله مداحی آن قساوت‌ها گفته می‌شود که به شکلی از نظر روان‌شناختی قبح عزاداری را از بین برده است.

البته روز عاشورا و بعد از ظهر عاشورا اصلاً متفاوت است، آنجا ضجه‌زدن، اشک ریختن تأکید شده، در دعای ندبه به‌صراحت گفته شده که به وصایا پیامبر اسلام(ص) گوش ندادند و آن را زیر پا گذاشتند و این مردم حضرت علی(ع) و سپس امام حسین(ع) و بعد فرزندان آن‌ها را به شهادت رساندند و عده‌ای را نیز در صحرای کربلا آواره کردند، بر این خانواده باید خون گریه کرد و ضجه زد اما این موضوع را امام صادق(ع) مختص عاشورا دانسته و به نوعی مطرح می‌کنند که قبح ظلم باید شکسته نشود که متأسفانه در هیأت‌های مذهبی به‌ویژه در جوانان از ابتدا به ساکن شروع به ورود به این قصه‌ها می‌کنند که امیدواریم با آگاهی که مردم روز به روز پیدا می‌کنند معرفت حسینی بیشتر شود.

فارس: در ایران از مداحی‌های عربی استقبال می‌شود، آیا از مداحی ایران نیز در دیگر کشورها استقبال می‌شود، به نوعی آیا صادرات مداح هم داریم یا خیر؟

مرادی: این فرآیند بین ایران، عراق، لبنان  وجود دارد اما باید پذیرفت که مداحان عرب هنرمندانه‌تر از ما به این موضوع ورود پیدا کرده و واقعاً مدح را بلد هستند، متأسفانه ما تنها مرثیه را بلدیم.

به‌سبب این‌که بیشتر اشعار عربی ابتدا مدح بوده و مردم ایران نیز مقداری با عربی آشنایی دارند لذا مداحی عربی بیشتر گل کرده است، شاید عرب‌زبانان خیلی فارسی بلد نباشند و طبیعی است که آن‌گونه که ما به مداحی عربی نگاه می‌کنیم به مداحی فارسی نگاه نکنند.

فارس: به‌نظر شما چرا محصولات هیأت‌ها بیشتر وارداتی است؟

مرادی: بله باید در این راستا باید هم از جانب تولیدکنندگان تلاش بیشتری شود و هم از جانب ارگانهای مختلف تا فرهنگ سازی شود لذا باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

همچنین ببینید

لحظه به لحظه با تحولات فلسطین|تل‌آویو زیر آتش/ رونمایی از موشک «قاسم»+فیلم و عکس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، گردان‌های قسام شاخه نظامی حماس پس از حملات گسترده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *