امروز جمعه , ۱ مرداد ۱۴۰۰
آخرین خبرها
خانه / اخبار / چگونه می توانیم درس های عاشورایی را زنده کنیم؟/حجت الاسلام قرائتی:نباید نماز خواندن را به دلیل عزاداری فراموش کرد + فیلم

چگونه می توانیم درس های عاشورایی را زنده کنیم؟/حجت الاسلام قرائتی:نباید نماز خواندن را به دلیل عزاداری فراموش کرد + فیلم


حجت الاسلام و المسلمین قرائتی از اولویت نماز نسبت به عزاداری گفت.


نباید برای عزاداری نماز را فراموش کرد + فیلمحجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی کارشناس مذهبی و معلم قرآن در گفت و گو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در عزاداری‌ها باید اولویت را در نظر گرفت. اگر مداحی عزاداری می‌کرد و در همان موقع صدای اذان آمد، سزاوار است به جای مداحی اذان بگویند و سعی کنند همان جا نماز را به جا بیاورند و اگر به گونه ای است که هیئت در مسیر عبور و مرور است و نماز جماعت راه بندان می‌کند، حداقل اذان را بگویند. باید طوری باشد که ظهر عاشورا، تاسوعا و اربعین با بقیه روز‌ها فرق کند.

وی با بیان اینکه مسئله نماز خیلی مهم است،گفت: چرا امام حسین (ع) ظهر عاشورا نماز خواند. یکی از اصحاب نزد امام حسین (ع) آمد و گفت وقت نماز رسیده است. امام حسین (ع) آن شخص را دعا کردند و همان جا نماز جماعت خواندند. دقت کنید، ایشان همان جا نماز خواندند نه در خیمه؛ همان جا ۳۰ تیر به آقا زدند. من حساب کردم نماز امام حسین (ع) دو رکعت است. چراکه ایشان در روز دوم محرم وارد کربلا شدند و ۱۰ محرم شهید شدند. ایشان نمازشان شکسته بود علاوه بر این که نماز خوف شرایطش متفاوت است اما دو رکعت نماز حدود ۳۰ تا ۴۰ کلمه دارد. امام حسین (ع) ۳۰ تیر را برای حدود ۴۰ کلمه متحمل شدند. این یعنی حتی در مقابل رگبار دشمن نباید نماز را فراموش کرد.

وی افزود: این موضوع بسیار مهمی است. در ظهر عاشورا خود امام حسین (ع) و امام زمان (عج) سر نماز هستند، ولی ما مشغول سینه زدن هستیم. حیف است که عزاداران اینگونه باشند. دین ما مجموعه‌ای است که باید با هم انجام شود. نماز، عزاداری، تقوا، تجارت، اقتصاد و … باید همه با هم مورد توجه قرار گیرد. اگر بچه‌ای متولد شده باشد که سرش ۴ کیلو و بدنش نیم کیلو باشد این بچه مردنی است. اگر همه چیز با هم و متناسب با هم باشد خوب است.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی گفت:ادب، اخلاق، تقوا، احترام به حقوق مردم و بیت المال و … اگر با هم باشد، کار درست انجام می شود. اگر کسی یک دست را ده بار صابون بزند و یک دست کثیف باشد، فایده‌ای ندارد. سعی کنیم که کار‌های ما مجموعا خوب باشد. در نماز می‌گویند هر چه بهتر است را فراهم کنید. برای مهر نماز، خاک کربلا را بگیرید؛ خاک کربلا خودش یک روضه است. یعنی‌ دنیا بدانید امام حسین (ع) در این خاک شهید شد، ما ذره ذره خاکش را مهر می‌کنیم و در همه دنیا پخش می‌کنیم. آن خاکی که خون امام حسین (ع) رویش ریخته شد باید زنده بماند. یعنی اینگونه نیست که امام حسین(ع) را در شرایط بد کشته باشند و ایشان فراموش شوند. باید مهر کربلا، فضای عاشورا و فضای شهادت را زنده نگه داریم.

/انتهای پیام

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

رژه کاروان ایران در افتتاحیه المپیک توکیو با لباس رسمی + تصاویر

کاروان ایران با نام «ستارگان ایران زمین» در مراسم افتتاحیه المپیک توکیو ۲۰۲۰ با پرچمداری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *