امروز دوشنبه , ۵ آبان ۱۳۹۹
آخرین خبرها
خانه / اخبار / رتبه یک کارشناسی ارشد اقتصاد ۹۷: دست‌فروش نیستم

رتبه یک کارشناسی ارشد اقتصاد ۹۷: دست‌فروش نیستم

خبری اشتباه مبنی بر دست‌فروش بودن رتبه یک کارشناس ارشد اقتصاد در فضای مجازی و شبکه‌های خبری دست‌ به‌ دست می‌چرخد؛ این چرخش، زندگی «محمدرشاد اصفهانی» شهروند قزوینی و رتبه یک کارشناس ارشد اقتصاد سال ۹۷ را که در حال حاضر در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل است تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش ایسنا، برنامه تهران ۲۰ که از شبکه تهران پخش می‌شود روز یکشنبه ۱۰ شهریور ماه به پدیده دست‌فروشی پرداخت، در طول برنامه یک دست‌فروش با برنامه تماس گرفت و خود را رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد که هم‌اکنون دریکی از بهترین دانشگاه‌های تهران تحصیل می‌کند معرفی کرد و گفت: «این‌که فردی دست‌فروش است به معنی این نیست که بی‌سواد یا آسیب‌دیده است»؛ در ادامه این دست‌فروش که پیش‌ از این خودش را کارشناس اقتصاد معرفی کرده، می‌گوید علاقه‌مند به پژوهش در حوزه‌های اجتماعی است.

خبری که بدون بررسی جوانب مختلف آن به‌سرعت تیتر یک فضای مجازی و برخی از روزنامه‌های کشور شد، درحالی‌که تیتر به خاطرات دست‌فروش اشاره دارد که در متن، خبری از آن نیست و خبر به سخنان دست‌فروش در برنامه زنده اشاره و وی را رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد در سال ۹۷ معرفی کرده است.

با جست‌وجو ساده در اینترنت متوجه می‌شویم که رتبه یک اقتصاد کارشناسی ارشد سال ۹۷ «محمد رشاد اصفهانی» است، پسر جوانی که این روزها درگیر تماس‌ها و پیام‌های متعدد شده و زندگی‌اش تحت تأثیر این خبر دروغین قرار گرفته است.

چرا رفتی سراغ دست فروشی؟!

محمدرشاد اصفهانی شهروند قزوینی که هم‌اکنون در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل است در این خصوص می‌گوید: اولین بار خبر را در اینستاگرام به‌عنوان پست پیشنهادی دیدم ابتدا برایم جنبه شوخی داشت تا اینکه دقایقی بعد با موجی از پیام و تماس از طرف دوستان و اقوام روبه‌رو شدم، همه می‌پرسیدند چرا رفتی سراغ دست‌فروشی؟!

این موضوع ابتدا برای «محمدرشاد» جدی نبود و آن را خبری چندان ارزشمند نمی‌دانست، اما کمتر از یک روز کانال‌ها و گروه‌های پرمخاطب شبکه‌های مجازی به انتشار خبری با عنوان «رتبه یک کارشناس ارشد اقتصاد سال ۹۷ دست‌فروشی می‌کند» اقدام کردند، به گفته خودش حتی برخی از خبرگزاری‌های رسمی نیز این ویدیو را به اشتراک گذاشتند، تماس‌ها با محمدرشاد بیشتر و بیشتر می‌شود، همین موضوع خانواده را حساس می‌کند و می‌گویند که باید پیگیری کند تا خبر اشتباه بیش از این منتشر نشود، به ادمین برخی از این کانال و گروه‌ها پیامی ارسال می‌کنند که این موضوع واقعیت ندارد، برخی خبر را پاک کرده و برخی بدوبیراه نثارشان می‌کنند، اما واقعیت چیست؟

محمد رشاد اصفهانی به ایسنا می‌گوید: متولد ۱۳۷۴ هستم و در قزوین زندگی می‌کنم، سال ۹۲ در مقطع کارشناسی در رشته برق شریف و مخابرات تحصیل کردم، بعد از تحصیل در دوره فرعی اقتصاد در دانشگاه شریف به این رشته علاقه‌مند شدم و سال ۹۷ در کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد شرکت کردم.

وی تأکید می‌کند: کنکور مجموعه علوم اقتصادی تنها یک ضریب دارد و در سال ۹۷ من توانستم رتبه یک این رشته را کسب کنم، اقتصاد رشته مهمی است و نیاز به تحلیل ذهنی و قدرت ریاضی بالایی دارد اما متأسفانه این رشته بد معرفی‌شده است.

این دانشجوی نخبه تأکید می‌کند: من رتبه برتر اقتصاد و علاقه‌مند به تدریس هستم، تاکنون نیز در مدارس مختلفی تدریس کردم، هم‌چنین در مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین و پارک علم و فناوری قزوین نیز فعالیت داشتم، بنابراین نیازی به دست‌فروشی ندارم و هر زمانی که بخواهم می‌توانم از طریق تدریس کسب درآمد کنم.

وی خاطرنشان می‌کند: پیشنهاد تدریس در کلاس کنکور با درآمد ساعتی ۱۰۰ هزار تومان دارم، رتبه یک هر رشته‌ای می‌تواند به‌راحتی کسب درآمد کند، در مورد خبری که در فضای مجازی منتشر شده است جنبه شخصی آن برایم اهمیت ندارد و با خنده و شوخی به دوستان و اقوام پاسخ دادم اما با این خبر چشم‌انداز رشته اقتصاد زیرسوال رفته است.

اصفهانی تأکید می‌کند: دانشگاه صنعتی شریف دو گرایش اقتصاد انرژی و اقتصاد نظری دارد و دانشگاه تهران نیز گرایش‌های مختلفی دارد که همه زیرمجموعه علوم اقتصادی است بنابراین تنها فردی که در سال ۹۷ رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد را کسب کرده است من هستم.

وی تصریح می‌کند: رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی ارشد رشته اقتصاد سال‌های مختلف در خارج از کشور و برخی نیز در داخل کشور برنامه‌های خوبی دارند، این‌طور نیست که کسی به رشته اقتصاد وارد شود و رتبه برتر داشته باشد بعد برود به سمت دست‌فروشی، من خودم کارشناسی برق شریف دارم و کسی که دانشجوی برق شریف باشد به راحتی می‌تواند در بهترین دانشگاه‌های دنیا پذیرش بگیرد، اما رشته اقتصاد را برای ادامه راه انتخاب کردم، بنابراین با این خبر صرفاً چشم‌انداز رشته اقتصاد را خراب کردند.

این دانشجوی نخبه تصریح می‌کند: مردم انگار دنبال خبر منفی هستند، فردی بدون مدرک در برنامه زنده حرفی را زده که مورد تائید همگان قرار گرفته است اما من با مدرک تکذیب می‌کنم و مورد تأیید قرار نمی‌گیرد و جای تعجب دارد، به مدیران برخی از کانال‌ها گفتم این خبر را بردارید اشتباه است اما این اتفاق نیفتاد و ویدیو با همین عنوان به اشتراک گذاشته شد.

وی تأکید کرد: نظرهای مردم نشان می‌دهد که دید منفی نسبت به رشته اقتصاد ایجاد شده است، در حال حاضر مشغول به تحصیل هستم و به علت مشغله درسی کاری انجام نمی‌دهم، اما فرصت شغلی برای ما وجود دارد و دست‌فروشی را در هیچ برهه از زمان تجربه نکرده‌ام و چشم‌اندازم کاملاً با این شغل متفاوت است.

دست‌فروش مترو رتبه یک مجموعه علوم اجتماعی است

علی مروی مجری برنامه تهران ۲۰ که این قسمت از برنامه‌اش با جنجال روبه‌رو شده است در گفت‌وگو با ایسنا تأکید می‌کند: برنامه زنده است و گاهی یک اشتباهی روی آنتن رخ می‌دهد، فرد دست‌فروش کارنامه‌اش را برای ما ارسال کرده است که طبق آن رتبه یک کارشناسی ارشد دریکی از زیرمجموعه‌های علوم اجتماعی را کسب کرده است.

وی تأکید می‌کند: در همان برنامه تلویزیونی نیز تصریح می‌شود که کارشناسی اقتصاد خوانده و رتبه یک کارشناسی ارشد سال ۹۷ را کسب کرده است، اما چون رشته کارشناسی ارشد را نمی‌گوید این شائبه ایجادشده است که رشته اقتصاد را می‌گوید درحالی‌که منظورش رتبه یک‌ در یکی از زیرشاخه‌های علوم اجتماعی است.

مروی عنوان می‌کند : در آن برنامه ابتدا فرد پشت خط اعلام کرد که علاقه‌مند به فعالیت در حوزه‌های علوم اجتماعی است، سپس این بحث مطرح شد که وی کارشناس اقتصاد است؛ به همین دلیل این انحراف در بحث ایجادشد که وی در کنکور ارشد اقتصاد رتبه اول را کسب کرده است در صورتی که این طور نبود؛ البته در اصل ماجرا که وی رتبه اول را داشته مستنداتی وجود دارد.

به گزارش ایسنا، آنچه در این مورد اهمیت دارد نگاه رسانه‌ها به این موضوع است، برخی از رسانه‌های رسمی هم مانند رسانه‌های غیررسمی در این تله گرفتار شدند و بدون داشتن سند و تحقیق اقدام به انتشار اخبار به‌صورت گسترده کردند حتی برنامه تهران ۲۰ در فضای مجازی خود این موضوع را با عنوان رتبه برتر کارشناس ارشد رشته اقتصاد مطرح کرد درحالی‌که باکمی تأمل و دیدن چندباره ویدیو دریافت می‌شود که فرد دست‌فروش اشاره‌ای به رشته کارشناسی ارشد نکرده است، بنابراین نیازمند است که رسانه‌ها به این موضوع توجه کنند و در ارسال اخبار، صحت را فدای سرعت نکنند.

گزارش از: آرزو یارکه سلخوری خبرنگار ایسنا (منطقه قزوین)

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

قالیباف:مجلس به دنبال حل مشکلات معیشتی مردم است

به گزارش خبرنگار خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *