امروز سه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
آخرین خبرها
خانه / اخبار / تخریب نقش برجسته ۴۰۰۰ ساله در سرپل ذهاب

تخریب نقش برجسته ۴۰۰۰ ساله در سرپل ذهاب

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با تایید خبر تخریب نقش برجسته ۴۰۰۰ ساله در سرپل ذهاب، گفت: ۴۲۰۰ اثر در استان داریم و آنقدر نیرو نداریم که برای هر اثر یک محافظ بگذاریم.

امید قادری در گفت و گو باخبرنگار ایسنا، در واکنش به خبر تخریب اثر ۴۰۰۰ ساله کشف شده در محدوده میان دو شهرستان ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب، با تایید این خبر، گفت: در استان کرمانشاه ۴۲۰۰ اثر تاریخی وجود دارد و این درحالی است که برای محافظت از آنها تنها ۲۵ نیروی یگان حفاظت در اختیار داریم.

وی کمبود نیروهای یگان حفاظت را یکی از مشکلات مهم در حفظ آثار تاریخی استان دانست و اظهار کرد: وجود این مشکل باعث شده تا نتوانیم برای هر اثر یک محافظ قرار دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه افزود: این کمبود نیرو به حدی است که برای محافظت از کتیبه ۴۰۰۰ ساله حتی مجبور شدیم خبر کشف آن را که در اسفند سال گذشته صورت گرفت اخیرا اعلام کنیم تا مانع دستبرد سودجویان به این کتیبه شود.

وی تصریح کرد: کتیبه مذکور شامل دو بخش است که یک بخش آن متاسفانه در زلزله سال ۹۶ دچار خسارت شده بود.

وی افزود: پس از کشف کتیبه برخی مطالعات و اقدامات همانند اسکن لیرزی از اثر را انجام دادیم و تصاویری هم که اکنون از نقش برجسته سالم منتشر شده، مربوط به عکس هایی است که آن زمان از اثر گرفته شده است.

قادری با بیان اینکه تخریب این اثر مربوط به روزهای اخیر نیست، عنوان کرد: حدود دو ماه پیش توسط افرادی ناشناس به این اثر خسارت وارد شده، اما بزودی کار مرمت اثر را  انجام خواهیم داد.

وی اضافه کرد: اگر این اثر آسیب هم نمی دید باز هم نیاز بود آن را مرمت کنیم، چراکه در طول زمان دچار فرسایش شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه تاکید کرد: در حال حاضر بحث مرمت این اثر را در دستورکار قرار داده‌ایم و باتوجه به اینکه در منطقه ای صعب العبور و در ارتفاع از زمین واقع شده، بنابراین برای حفاظت از آن در حال چاره اندیشی هستیم.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

انهدام باند بزرگ محتکران تولیدات صنعتی فلزی کشور/ کشف و توقیف ۴هزار تن شمش روی و سرب

به گزارشخبرگزاری تسنیم از بندرعباس، ‌بنا بر اعلام روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *