امروز جمعه , ۱ مرداد ۱۴۰۰
آخرین خبرها
خانه / اخبار / اروپا تا تحقق وعده هایش راه زیادی دارد

اروپا تا تحقق وعده هایش راه زیادی دارد

عابدینی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران حوان؛

گام سومحسن عابدینی کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره  گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران از ۱۸ اردیبهشت ماه در برابر خروج ایالت متحده آمریکا از برجام و تعلل اتحادیه اروپا در قبال وعده‌هایش تصمیم به کاهش تعهدات خود گرفت٬ البته این کاهش تعهدات در چارچوب برجام است و به منزله خروج از آن تلقی نمی‌شود.

 

او ادامه داد: میزان ذخایر غنی سازی طبق برجام باید ۳۰۰ کیلوگرم باشدکه جمهوری اسلامی در مرحله نخست تصمیم گرفت از این رقم عبور کند؛ همچنین سطح آب سنگین تعیین شده در توافق ۱۳۰ تن بود که در گام دوم ایران تصمیم گرفت این رقم را حفظ نکرده و از ۱۳۰ تن عبور کند. در این مرحله درصد غنی سازی را افزایش دادیم یعنی به جای ۳/۶۷ تصمیم گرفته شد که از این رقم هم عبور کنیم و اکنون حدود ۴ تا ۵ درصد غنی سازی انجام می دهیم.


بیشتربخوانید:اقدامات اروپا برای خرید نفت ایران تعیین‌کننده است


 کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به گزینه‌های ایران برای برداشتن گام سوم کاهش تعهدات عنوان کرد: در مرحله سوم گزینه‌های زیادی پیش روی جمهوری اسلامی قرار دارد که البته در چارچوب برجام است و خروج از آن تلقی نمی‌شود. یکی از آنها موضوع افزایش درصد غنی سازی بالاتر از ۵ درصد است و گزینه بعدی می‌تواند استفاده از سانتریفیوژ‌های نسل جدید باشد و هم اکنون سانتریفیوژ‌های IR۲ و IR۲M داریم به اضافه IR۴ و IR۶ و IR۸ .

عابدینی در بخش دیگری از این گفت وگو تاکید کرد: ما نمی توانیم بی درنگ این سانتریفیوژ‌ها را مورد استفاده قرار بدهد و زیر بار غنی سازی برویم.

او گفت: ایران می تواند در سایت هسته‌ای فردو غنی سازی  را از سر بگیرد حتی اگر ۳/۶۷ درصد را هم مجدد از سر بگیرم می‌تواند برای غربی‌ها ناراحت کننده باشد چرا که فردو یک سایت هسته‌ای با مصونیت راهبردی است و غیر از این‌ موارد گزینه‌های دیگری هم وجود دارد که طبعا جمهوری اسلامی هر زمان اراده کند می‌تواند از آنها استفاده کند.

او در بحش دیگری از این گفت و گو افزود: با اشاره به رایزنی‌های اخیر فرانسه با مقامات کشورمان گفت: دولت فرانسه در دو ماه گذشته تلاش کرد تا زمینه‌ای را منصرف کردن تهران برای برنداشتن گام سوم فراهم کند. در همین راستا اروپایی‌ها از طریق فرانسه اعلام کردند که یک خط اعتباری حدود ۱۵ میلیاردی برای مدت ۴ ماه یعنی تا پایان سال میلادی جاری در نظر گرفته می شود و ایران این امکان را خواهد داشت که طی ۴ ماه آینده معادل ۱۰۰ درصد نفت خودش را  بفروشد و یا به صورت خط اعتباری آنرا  دریافت و پیش فروش کند.

انتهای پیام/

گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

آقای رئیسی! مسئله استراتژیک آب را به شیوه “شیخ بهایی” تدبیر کنید!

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *