امروز شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۹
آخرین خبرها
خانه / اخبار / اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی سپاه ‌در ۱۲۰۰ روستای کشور

اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی سپاه ‌در ۱۲۰۰ روستای کشور

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، ابراهیم احمدی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه فعالیت‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران اظهار داشت: از ابتدای انقلاب تاکنون محرومیت‌زدایی با شگردهای مختلف و سلیقه‌ای در دولت‌های مختلف انجام شده اما به نتیجه مطلوب نرسیدیم. 

وی با تاکید بر اینکه شیوه‌ای که تاکنون برای رفع محرومیت‌ اجرا می‌شده نتیجه مطلوب نداشته است، گفت: اگر با دادن وام قرار بود مشکلات حل شود از ابتدای انقلاب تاکنون نباید یک بیکار یا محروم داشته باشیم. 

احمدی با بیان اینکه فلسفه شکل‌گیری قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه رسیدن به یک مدل و الگو ویژه ایران بود، افزود: بعد از بررسی و مطالعه به یک مدلی رسیدیم که متناسب با هر استان اجرا می‌شود و از شهریور تا اسفندماه امسال این مدل را در ۴۰۰ نقطه از کشور پیاده می‌کنیم تا براساس این مدل، محرومیت‌زدایی انجام شود. 

مسئول منطقه ۵ قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران با بیان اینکه محرومیت تعاریف مختلف دارد، بیان کرد: تعریف از محرومیت مهم است، فعالیت قرارگاه در محورهای فرهنگی، اشتغال، معیشت، زیرساخت، عمرانی، سلامت و غیره تعریف شده و منحصر به مباحث عمرانی نیست. 

اجرای مدل محرومیت‌زدایی در ۱۲۰۰ روستا 

وی با بیان اینکه ۱۲۰۰ روستا در نقاط مختلف کشور به عنوان پایلوت اجرای مدل محرومیت‌زدایی انتخاب شدند، عنوان کرد: این مدل متناسب با فرهنگ و اقلیم هر نقطه  و خاص همان منطقه است و به درد منطقه دیگری نمی‌خورد. 

احمدی با بیان اینکه قرارگاه در همه استان‌ها فعال است، تصریح کرد: اسفندماه باید خروجی کار را به عنوان یک سند ارائه دهیم. 

مسئول منطقه ۵ قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران با اشاره به نحوه فعالیت در این روستاها بیان کرد: در هر روستا یک روحانی با عنوان « امام روستا» مشخص می‌شود که به ازای  هر هزار نفر یک نفر را به عنوان امام مطرح می‌کنیم که می‌تواند مختص یک روستا یا چند روستا باشد. 

وی با بیان اینکه روحانیونی که مستقر می‌شوند کاری متفاوت با دیگر مبلغان دارند، خاطرنشان کرد: این روحانیون عمده کارشان ارتباط گرفتن با اهالی روستاست، اینان همان کار و کسب مردم روستا را دارند و با همان شیوه اهالی روستا زندگی می‌کنند اما به عنوان یک نماینده پیگیر مطالبات مردم روستا می‌شوند. 

احمدی با بیان اینکه یکی از اقداماتی که در این روستاها توسط امام روستا انجام می‌شود، توانمندسازی مردم است، گفت: مشارکت مردم در رفع محرومیت‌ها یکی از نقاط قوت این مدل است که توسط امام روستا و دهیاران و معتمدان انجام می‌شود. 

مسئول منطقه ۵ قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران در پاسخ به این سوال که فعالیت امام روستا با کار دهیاران موازی‌کاری ایجاد می‌کند یا خیر تصریح کرد: از بدو شروع به کار قرار بر این بود که هر طرحی باید انجام شود با همکاری دستگاه‌های مربوطه باشد و به همین دلیل با همه استانداری‌ها تفاهم‌نامه داریم که هر کاری با مشارکت ۵۰ درصد قرارگاه و ۵۰ درصد دستگاه‌های اجرایی باشد.

احمدی با بیان اینکه دهیاری‌ها و مردم در این طرح‌ها مشارکت فعال دارند، افزود: همه دستگاه‌های اجرایی استقبال کردند و این موازی کاری رخ نداده است. 

وی درباره  اعتبار هزینه شده در ۱۲۰۰ روستا نیز اظهار داشت: اعتبارات متفاوت است؛ زمانی که نقشه دهستان را راه‌اندازی می‌کنیم براساس نیاز روستا نسخه پیچیده می‌شود به طور مثال در استان بوشهر ۲.۵ اعتبار قرارگاه بود که ۲.۵ هم استانداری گذاشت و این طرح آغاز شده است. 

مسئول منطقه ۵ قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران  درباره استان فارس نیز گفت: در این استان نیز بیش از ۱۵ میلیارد تومان تفاهم‌نامه با استانداری بسته شده که بیش از ۷ میلیارد تخصیصی سپاه بوده است. 

احمدی درباره انتخاب این روستاها نیز تصریح کرد: انتخاب روستاها براساس شاخص محرومیت‌زدایی است که از سازمان برنامه وبودجه استانداری گرفته شده و  از روستاهایی که ضریب محرومیت بیشتری دارند، شروع کردیم. 

۱۵۶ پروژه محرومیت‌زدایی در ۶ دهستان فارس 

محمدصالح مقدسی، مدیر عمران قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه فجر استان فارس نیز درباره فعالیت‌های این قرارگاه در استان توضیح داد و گفت: ۶ دهستان در شهرستان‌های اقلید، نورآباد، کازرون، استهبان، جهرم و خرمبید برای استان در نظر گرفته شده که ۱۵۶ پروژه تعریف شده است. 

وی افزود: از این تعداد پروژه ۷۹ پروژه شروع شده که ۴۰ عدد آن به دستگاه‌ها تحویل موقت شده و مابقی نیز در دست اجرا است همچنین دیگر پروژه‌هایی که شروع نشده به دلایل مختلفی از جمله همراهی نکردن مردم یا مشکلات قومیتی بوده است. 

مقدسی با اشاره به فعالیت‌های اجرا شده در دهستان‌های استان فارس بیان کرد: آب شرب، کشاورزی، احداث بند و سیل‌بند، لایروبی قنوات، شبکه فاضلاب، راه روستایی، احداث و مرمت مدرسه و مسجد و غیره بوده است. 

انتهای پیام/ش

منبع : تسنیم

همچنین ببینید

حتی یک کارتن تخم مرغ ۱۴ هزارتومانی هم به دست ما نرسید/ تعطیلی برخی شرکت‌ها

دبیر انجمن تولیدکنندگان تخم مرغ شناسنامه دار ایران گفت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *