امروز یکشنبه , ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
آخرین خبرها
خانه / اخبار / ظریف: امنیت در خلیج فارس تنها با تعامل کشورهای منطقه ممکن است

ظریف: امنیت در خلیج فارس تنها با تعامل کشورهای منطقه ممکن است

وززیر خارجه کشورمان که به اندونزی سفر کرده، بار دیگر تاکید کرد امنیت در منطقه خلیج فارس بدون تعامل و همکاری با کشورهای منطقه به دست نمی آید.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف پس از دیدار با وزیر خارجه اندونزی در نشستی مشترک با اشاره به دیدگاه‌های مشترک دو کشور به موضوع فلسطین گفت: بیت المقدس قبله نخست مسلمین جهان است. دو کشور ایران و اندونزی در این زمینه هدف‌های مشترکی را دنبال می‌کنند.

ظریف در پاسخ به گفته وزیر خارجه اندونزی که راهکار دو کشوری را در موضوع فلسطین مطرح کرد، بر سیاست ثابت ایران در این باره تاکید کرد و گفت: ما فقط فلسطینی‌ها را مشروع می دانیم.

وی همچنین با اشاره به اقدامات آمریکا در خلیج فارس بار دیگر تاکید کرد امنیت در منطقه خلیج فارس بدون تعامل و همکاری با کشورهای منطقه به دست نمی آید.

ظریف با اشاره به این که ما دغدغه ها و دیدگاه های مشترکی درباره بسیاری از مسائل از جمله لزوم همکاری برای توسعه کشورهایمان داریم گفت: امنیت جهانی و منطقه ای مورد بحث قرار گرفت. ما خواهان اتحاد در زمینه های گسترده تری هستیم و می توانیم به یک دیگر در در راستای دستاوردهایمان و داشتن چشم اندازی بهتر برای پیشرفت کمک کنیم.

وی افزود: همچنین درباره مسائل منطقه ای و لزوم همکاری در منطقه خلیج فارس صحبت کردیم و من به فرصت هایی که برای مذاکره با همسایگانمان در خلیج فارس فراهم کرده ایم از جمله طرح گفتمان منطقه ای و طرح عدم تجاوز، اشاره کردم.

ظریف در این کنفرانس خبری، متحد شدن کشورهای حاشیه خلیج فارس را برای همکاری بیشتر لازم دانست و گفت: من به دوستانمان در منطقه و دوستانمان در خارج از منطقه تاکید کرده ام که امنیت این منطقه را نمی توان از خارج خرید و امینت این منطقه با زیان دیدن یکدیگر تامین نمی شود بلکه با همکاری و مشارکت به وجود می آید.

وی همچنین با اشاره به این که فلسطین قبله اول ما مسلمانان بوده است، گفت که نمی توان فلسطین را خرید و فروش کرد و حقوق ملت فلسطین باید رعایت شود و این از مواضع مشترکی میان ایران و اندونزی بوده است که همیشه به آن اهمیت داده اند.

ظریف با اشاره به این که با همتای اندونزیایی خود درباره برجام رایزنی کرده است گفت که اقدامات ایران راجع به برجام انجام داده است در چارچوب برجام به عنوان راهکاری برای خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم هایی تعریف شده اند که ما آن ها را تروریسم اقتصادی می خوانیم چرا که غیرنظامیان را مورد هدف قرار می دهند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که درباره عدم اجرای تعهدات شرکای اروپایی برجام  نیز با وزیر امور خارجه اندونزی رایزنی کرده است.

ظریف گفت که ما مایلیم تا اندونزی از همگان بخواهد تا کاملا برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را اجرا کنند.

وی در آخر گفت: ما به همکاری دوجانبه با اندونزی ادامه خواهیم داد و امیدواریم توریست های بیشتری میان دو کشور تردد کنند تا مردم این کشور بتوانند مشترکات بیشتری بیابند و بیشتر یکدیگر را بشناسند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

این روش‌ها باعث مهاجرت نخبگان می‌شود/بعضی از این تندروی‌ها در راستای منافع آمریکا به نظر می‌رسد

معاون پژوهشی سابق وزارت علوم درباره‌ی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی تاکید کرد: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *