امروز جمعه , ۳ بهمن ۱۳۹۹
آخرین خبرها
خانه / اخبار / تاثیر لیزر بر بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

تاثیر لیزر بر بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد استفاده از لیزر الکساندرایت به طور معنی‌داری منجر به کاهش مو در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌شود ولی کاهش تعداد موهای زائد در افرادی که علایم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک را دارا نیستند، به طور معنی‌داری بیشتر از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است.

به گزارش ایسنا، هیرسوتیسم یا پرمویی و مردمویی یک اصطلاح پزشکی است که به حضور بیش از حد مو در مناطق حساس به آندروژن در بدن زنان (لب بالا، چانه، سینه، پشت، شکم، بازوها و ران‌ها) اطلاق می‌شود. بررسی‌های اخیر اپیدمیولوژیک نشان داده‌اند که شایع‌ترین علت هیرسوتیسم، سندرم تخمدان پلیکیستیک است. محققان در پژوهشی با عنوان ” بررسی تاثیر لیزر الکساندرایت بر روی بیماران با سندرم پلی‌کیستیک تخمدان و بدون سندرم پلی‌کیستیک تخمدان” این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در پژوهشی که سید مهدی طبایی، استادیار پوست و مو مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، هدی برنجی اردستانی، پژوهشگر مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، الهه نصری، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، میناسادات نادری، پژوهشگر مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران و سهیلا دبیران، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام داده‌اند، آمده است:« هیرسوتیسم علاوه بر مشکلات زیبایی ممکن است مشکلات روانی و اجتماعی نیز در پی داشته باشد. روش‌های متفاوتی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد.»

در این پژوهش می‌خوانیم:« روش‌های قدیمی حذف موهای زائد شامل تراشیدن، استفاده از موم، استفاده از موچین، کرم‌های موضعی، مواد شیمیایی و الکترولیز بوده است که همه این روش‌ها به نتایج موقت منجر می‌شوند و گاهی نیز موثر نیستند و حتی با عوارض جانبی دیگری توام هستند. توسعه تکنولوژی و پیشرفت علم پزشکی منجر به ابداع روش‌های جدیدتری در درمان هیرسوتیسم شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به لیزردرمانی اشاره کرد.»

محققان در این پژوهش می‌گویند:« لیزر الکساندرایت با توجه به نفوذ عمقی تا درم(لایه‌ای از پوست که زیر روپوست قرار دارد) توسط ملانین فولیکول مو، لیزر مناسبی برای موزدایی است. مطالعه حاضر یک مطالعه آینده‌نگر و مداخله‌ای است که به بررسی دقیق اثربخشی لیزر الکساندرایت در موزدایی زنان مبتلا به سندرم پلی‌کیستیک تخمدان در مقایسه با زنان بدون سندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌پردازد. جامعه مورد مطالعه شامل تمام بیماران زن مبتلا به هیرسوتیسم با و بدون سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مراجعه‌کننده به مرکز لیزر جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در فاصله سال‌های ۹۵-۹۴ است.»

بیماران در جلسه اول از نظر وجود هیرسوتیسم، وجود آکنه، آلوپسی آندروژنیک( ریزش مو با الگوی مردانه) و منظم بودن قاعدگی مورد معاینه قرار گرفتند و درصورت مثبت بودن تمامی علایم در گروه بیماران با علایم تخمدان پلی‌کیستیک قرار گرفتند و اگر تمامی علایم ذکرشده را همزمان نداشتند، در گروه بیماران بدون علایم تخمدان پلی‌کیستیک دسته‌بندی شدند.

هر بیمار تحت درمان با لیزر در چهار جلسه درمانی در ناحیه چانه به فواصل ۶-۴ هفته قرار گرفت. لیزر مورداستفاده دستگاه الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر و قطر اشعه ۱۴ میلی متر بود. در این مطالعه، از ۵۰ بیمار ، ۲۵ نفر در گروه تخمدان پلی‌کیستیک و ۲۵ نفر دیگر در گروه سالم از نظر تخمدان پلی‌کیستیک قرار گرفتند. بازه سنی بیماران مورد مطالعه ۱۸ تا ۵۷ سال بود.

طبایی و همکارانش در این پژوهش می گویند:« نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که استفاده از لیزر الکساندرایت منجر به کاهش مو به طور معنی‌داری در بیماران می‌شود. به طوری که کاهش تعداد موهای زائد در افرادی که علایم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک را دارا نیستند به طور معنی‌داری بیشتر از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند.»

در این پژوهش آمده است:« تصور می‌شود استفاده از لیزر الکساندرایت به منظور کاهش مو، میزان بهبود در درمان هیسروتیسم را افزایش می‌دهد و اغلب مطالعات صورت گرفته با نتایج حاصل از مطالعه ما همخوانی دارد. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که هر چند استفاده از لیزر الکساندرایت منجر به کاهش مو به طور معنی‌داری در بیماران می‌شود ولی کاهش تعداد موهای زائد در افرادی که علایم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک را دارا نیستند، به طور معنی‌داری بیشتر از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است.»

این پژوهش در شصت‌وهفتمین شماره فصلنامه “لیزر در پزشکی” منتشر شده است.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

گزارش تاریخی| بازرگان و تجارت خسارت‌بار با رادیکالیسم

گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم – ۳۰ دی‌ماه ۱۳۷۳ مهندس مهدی بازرگان اولین نخست‌وزیر دولت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *